Irk Nakliyat | Tehlikeli Madde Taşımacılığı

Tehlikeli Madde Taşımacılığı

Tehlikeli Madde Taşımacılığı

Ticari amaçlı olarak tehlikeli maddelerin kara yolu, deniz yolu, demir yolu ile taşıması gerçekleştirilmektedir. Bu konuda gerekli önlemlerin alınması ve güvenilir şartlar altında taşıma işleminin gerçekleştirilmesi büyük bir öneme sahiptir.

Tehlikeli madde taşımacılığı için, yasalarla bu tehlikeli maddelerin nasıl taşınması gerektiği ve kimlerin bu maddeleri taşıyabileceği konusunda yönetmelikler hazırlanmıştır. Bu sayede bu maddelerin çevreye zarar verecek şekilde yayılması da önlenmiş olmaktadır. Taşımacılığın güvenli ve sorunsuz bir şekilde yapılması için ADR antlaşması da 44 ülke tarafından imzalanmıştır. Bu antlaşmayı imzalayan ülkeler tehlikeli maddelerin taşınması ile ilgili protokollere uymak zorundadır.Taşımacılık hizmetlerinin güvenli bir şekilde gerçekleşmesi için konulan bir standartlar zinciri olarak düşünülebilen ADR antlaşması ile tehlikeli madde taşımacılığı sayesinde tehlikeli maddelerin güven içerisinde taşınması mümkün hale gelmektedir. Bu taşımacılık işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için araçları kullanacak olan sürücülerin SRC5 sertifikası almaları gerekmektedir. Aksi takdirde bu kişilerin tehlikeli madde yüklü olan araçları kullanmalarına izin verilmemektedir. Güvenli bir şekilde taşımacılık işleminin gerçekleşmesi için bu sertifikaya sahip olmayan kişi ve firmalarla çalışmamak gerekmektedir.Tehlikeli madde taşıma yönetmeliğine uymayan firma ve sürücülerine cezai işlem uygulanmaktadır.

Tehlikeli madde taşıması yapacak olan araç sürücülerimiz bazı standart donanımları da kullanmaları gerekmektedir, Araç sürücülerimiz bu konuda bilgilendirilmiştir. Özellikle tehlikeli madde taşımacılığı gerçekleştirecek olan sürücülerimizin teçhizatlarında gaz maskesi, lastik çizme, koruyucu önlük, fosforlu yelek, saklama çantası, steril su bulunan göz yıkama su şişesi, iş tulumu, koruma eldiveni ve el feneri kullanımı gibi malzemelerini bulundurmaları gerekmektedir. Bunlar güvenli bir şekilde tehlikeli maddelerin taşınmasını sağlayabildiği gibi aynı zamanda sürücünün güvenliği ve sağlığı bakımından da büyük bir önem taşımaktadır. 

%100 Müşteri memnuniyeti en öncelikli değerimizdir.

Hizmetlerimiz ile ilgili detaylı bilgi

Tüm konularla ilgili detaylı bilgi alabilmek için bize ulaşabilirsiniz.